Všichni sníme o zdravém a zářivém chrupu. Když ale máme jít k zubaři, bojíme se a odkládáme to, jak jen můžeme. Zubních kazů rok od roku přibývá, dásně při podráždění krvácejí, svěží dech kouzlíme ústním sprejem.
Jedna věc je tu jistá. Chceme-li mít zdravé zuby, musíme se o ně pořádně starat. Jinak brzy zapláčeme nad výsledkem, a to nejen v ústech, ale i v naší peněžence.
Správné a pravidelné čištění zubů a návštěvy zubaře by měly být rozhodně na prvním místě. Jsou tu však ještě další možnosti, jak efektivně přispět ke kondici našeho chrupu. Kromě zdravého jídelníčku nám velkou službu udělá metoda známá jako oil pulling.
A na tu se nyní podíváme, nabízí totiž hodně muziky za málo peněz. Stačí nám k tomu rostlinný olej.
Olej jako pomocník pro zdravý chrup
Rostlinný olej dokáže navázat toxiny z dutiny ústní a snížit množství škodlivých bakterií v ústech. Toho se dá skvěle využít. Nejlepší variantou je kvalitní, za studena lisovaný kokosový olej – je silně protizánětlivý.
Bakterií máme v ústech stovky druhů a některé z nich tam dělají velkou neplechu. Jak mi řekl nedávno můj zubař, někdo má „štěstí” spíše na ty kazotvorné, jiný zase na ty zánětotvorné. Ať tak, nebo tak, buď nám hrozí plná pusa zaplombovaných zubů, anebo paradontóza (a posléze žádné zuby). No a to nechceme!
Oil pulling, neboli převalování oleje v ústech, nám může účinně pomoci zbavit se nežádoucích bakterií a tím předcházet rozličným zdravotním problémům.
Metoda oil pulling – jak postupovat
Nejlépe po ránu, nalačno, vložíme do ústní dutiny 1-2 lžičky oleje a převalujeme ho v ústech tak, aby se dostal do všech míst. Minimálně 5 minut, ale doporučuje se postupně propracovat až ke 20 minutám. Při troše organizačního umu se dají ranní aktivity poskládat tak, že část ranní rutiny jednoduše spojíme s oil pullingem.
Během této doby si můžeme třeba připravit snídani, lehce si zacvičit, zušlechťovat se, nebo cokoliv, co jsme zvyklí dělat ráno (a u čeho nemusíme mluvit). Určitě je lepší vydržet s olejem v ústech co nejdéle, účinky jsou pak mnohem výraznější.
Posléze olej vyplivneme. Nepolykáme ho, protože je plný toxinů, které chceme naopak poslat z těla ven. Otázkou je, kam olej vyplivnout. V žádném případě nepatří do dřezu ani do záchodu, tam si koledujeme o ucpané potrubí. U nás doma končí vyplivnutý olej částečně na kompostu a částečně v komunálním odpadu.
Vypláchneme si ústa teplou vodou, vyčistíme zuby a je to. Právě jsme pro své zdraví udělali velký kus práce. Oil pulling můžeme zařadit každý den anebo párkrát do týdne, podle našich možností.
Co všechno zvládne oil pulling
- snižuje tvorbu zubního plaku
- eliminuje zápach z úst
- pomáhá hojit záněty v ústní dutině
- zlepšuje stav paradontózy
- přispívá k redukci zubních kazů
- pravděpodobně i bělí zuby – navrací jim přirozenou barvu
- pomáhá s bolestmi hlavy – eliminací toxinů v ústech
- ulevuje celému organismu (detoxikuje)
- může být přírodní alternativou ústí vody
- je levnou metodou s výraznými účinky
Olej je skvělý pomocník, ale…
Kokosový olej bývá využíván i jako součást přírodních zubních past. Důvodem jsou jeho výše zmíněné účinky. Pasty jsou to určitě skvělé, jen u nich málokdy vidím doporučení vyplivnout je po použití mimo umyvadlo. Síla zvyku je velká a je otázkou, kolika lidem dochází, co tuky způsobují v kanalizaci.
Znám také jedince, kteří přestali olej používat, protože jim doma ucpal trubky. Zkrátka, je dobré od začátku počítat s vlastnostmi oleje a podle toho k němu přistupovat.
© Anna Jermářová, OilStop
© Foto: Pixabay